6. dubna 2015 19:20 | Nikola Bosoková sexuální dysfunkce sexualita Dyspareunie vaginismus
Sex je nedílnou a velmi důležitou součástí partnerského vztahu. Co se ale děje, když žena najednou sex odmítá, ztrácí na něj chuť nebo ho dostatečně neprožívá? Pojďme nahlédnou pod pokličku tohoto intimního tématu.
Rozeznáváme sexuální averzi primární a sekundární. Pokud člověk nikdy moc sexuální touhy nepociťoval, mluvíme o averzi primární. Pokud člověk celý život sexuální touhu pociťoval a najednou vymizela, mluvíme o averzi sekundární. Může se týkat konkrétního člověka, nebo se může vztahovat na všechny. K sexuálním averzím ženy také přispívají traumatické vzpomínky, nejčastěji se týkají znásilnění.
Příčiny
Nedostatek času, narození dítěte, deprese, náročné zaměstnání i nefungující vztah mohou být důsledkem snížení sexuální touhy. Příčiny mohou být ovšem také organické a mohou být druhotným projevem nějakého onemocnění. Postihuje to převážně ženy trpící cukrovkou, poruchami štítné žlázy, vysokým tlakem, depresemi nebo sníženou hladinou mužských hormonů. Chuť na sex ovlivňují také různé léky, například antibiotika a také hormonální antikoncepce. Jak už jsem se zmínila, problémy v posteli mohou být provázeny také narozením dítěte. Důsledkem je hormon prolaktin, který potlačuje libido, a proto kojící ženy často postrádají touhu po milostných hrátkách.
Dyspareunie, vaginismus
Dyspareunie je označení pro nepříjemné pocity vyvolané pohybem penisu v pochvě. Tato dysfunkce může mít čistě funkční povahu, ale také povahu psychologickou. Tento stav může být také dozvukem zánětů vejcovodů a plísňových onemocnění, v tomto případě je třeba vyhledat lékaře a užívat medikamenty.Vaginismus je sexuální dysfunkce, charakterizována stahy poševního svalstva. Svaly vaginy se dostanou do takové křeče, že je styk téměř nemožný. Každý pokus o dilataci (roztažení) poševního vchodu je velice bolestivý. Žena reaguje obrannými gesty, již při pouhém naznačení sexuálního styku. Terapie vaginismu spočívá v racionální psychoterapii, partneři se snaží o postupnou a trpělivou dilataci, nejprve s použitím prstů a poté s použití vibrátoru. V této fázi mohou partneři pokračovat v léčbě párovými sexoterapeutickými nácviky.Orgasmus je v naprosté většině případů provázen příjemnými pocity, avšak existují lidé, pro které je orgasmus zdrojem nepříjemných pocitů. Mluvíme o bolestech hlavy, zvracení, průjmech. U některých žen může docházet k pomočení.
Příčiny sexuálních averzí existuje mnoho, a proto by se žena neměla bát svěřit svému partnerovi. Ztráta sexuální touhy nemusí být vůbec spojena s jeho selháním ani se selháním vztahu. Vyhledání lékaře je v takových případech nutné, nikdo by se neměl bát otevřeně mluvit se svým gynekologem. Pokud by nenašel organickou příčinu, doporučuji vyhledat sexuologa či psychoterapeuta. Sexualita a intimita jsou velmi křehkou částí naší osobnosti a pár návštěv u odborníka může klientovi zlepšit nejen sexuální život, ale život komplexně.