Pomočování u dětí je nutné řešit včas s lékařem

Pomočování u dětí je poměrně běžným jevem, se kterým se setkalo velké množství dětí a jejich rodičům.  Zatímco v prvních letech učení na nočník se s nehodami počítá, pokračující pomočování může u dítěte vyvolat rozpaky, nepohodlí a úzkost. Kdy je pomočování u dítěte už problém a kdy navštívit lékaře? 

Pomočování je přirozená tělesná funkce, kterou děti často obtížně ovládají až do věku kolem tří let. Pomočování je normální součástí dospívání a není to něco, co děti dělají záměrně. 

Pomočování se také nazývá enuréza a může k němu docházet ve dne i v noci. Denní pomočování je častější u dívek a může být způsobeno několika faktory. 

Některé děti mohou mít menší močový měchýř nebo mohou během dne mít nepravidelný pitný režim. K dennímu pomočování mohou přispívat i další faktory, například zácpa nebo infekce močových cest. 

Vždy je důležité řešit všechny základní zdravotní potíže a zavést pravidelný pitný režim, který pomůže zabránit nehodám při denním pomočování.

Noční pomočování je poté častější u chlapců a může se vyskytovat také v souvislosti s nepravidelným pitným režimem, psychickými problémy nebo různými strachy u dětí. Na noc se nedoporučuje používat plenku, která by problémy s pomočováním nevyřešila. 

Během dne by měly děti pít pravidelně po menších dávkách, ve večerních hodinách by měly pít méně. Noční pomočování může zhoršovat také pití močopudných nápojů, jako jsou různé sladké džusy, limonády nebo dokonce kakao. Sladkých tekutin totiž dítě vypije většinou větší množství než např. obyčejné vody.  

Příčiny pomočování u dětí

Jednou z hlavních příčin pomočování u dětí je opožděné ovládání močového měchýře. Některým dětem může trvat déle, než se u nich vyvine schopnost zadržet moč po delší dobu. To může být ovlivněno různými faktory, jako je genetika, fyzický vývoj a celkový zdravotní stav

Kromě toho mohou mít potíže s kontrolou močového měchýře také děti, které zažívají stresové situace, jako je změna režimu nebo nové prostředí.

Pomočování může být také příznakem změny zdravotního stavu. K pomočování mohou u dětí vést onemocnění močových cest, projevující se třeba častým močením, zácpa a neurologické poruchy. 

Pokud pomočování přetrvává, je důležité, aby rodiče vyhledali lékařskou pomoc, protože tyto stavy posléze vyžadují léčbu.

Kromě fyzických příčin může pomočování souviset také s emocionálními nebo psychickými problémy. Děti, které procházejí významnou životní změnou, jako je narození sourozence nebo nástup do nové školy, mohou pociťovat podrážděnost a  úzkost, která se může projevit pomočováním.

V některých případech se pomočování může objevit i u dětí, které v minulosti prožily fyzické nebo emocionální trauma jako způsob, jak se vyrovnat se svými pocity.

Řešení problému pomočování může být pro rodiče náročné. Je důležité, aby zůstali trpěliví a chápaví a aby se vyhnuli zahanbování nebo trestání dítěte za nehody. 

Místo toho mohou rodiče používat pozitivní přístup a chválit dítě za úspěšné pokusy zůstat v suchu. Je také důležité dítěti připomínat, že by si mělo dojít na toaletu, především večer před spaním, aby k pomočování nedocházelo tak často. 

U starších dětí lze také použít tzv. alarm proti nočnímu pomočování, který pomůže s léčbou enurézy. Jakmile totiž dojde k úniku moči do prádla dítěte, začne zvonit alarm, který dítě vzbudí. S postupným používáním si dítě vypěstuje nepodmíněný reflex na plný měchýř a bude se budit samostatně. 

Rozpoznání problému

Důležité je problém s pomočováním řešit včas, aby dítě nemělo po zbytek života psychické následky. Pokud tedy k nočnímu pomočování dochází v předškolním věku, je nezbytné navštívit lékaře, aby se problém vyřešil, než dítě nastoupí do školy. 

Diagnostikovat enurézu lze už v případě, pokud se dítě pomočilo více než dvakrát za posledního půl roku. Častěji je však enuréza diagnostikována u dětí, které se pomočují daleko více, a to např. dvakrát za měsíc

Enuréza je diagnostikována u těch dětí, které se pomočily více než dvakrát za posledního půl roku. Někdy se můžeme setkat s diagnózou enurézy v případě, že se dítě pomočuje ještě častěji, přibližně dvakrát do měsíce.

Ve dne dokáží děti udržet moč přibližně okolo třetího roku života, v noci je to poté okolo pátého roku života dětí. Je tedy důležité brát na věk dětí ohled. 

Děti a spánek

Problémy se spánkem u dětí se mohou negativně projevit i enurézou, a proto je důležité je nepodceňovat. Dlouhodobé problémy se spánkem mohou mít škodlivý vliv na vývoj u dětí a obecně jejich pohodu. 

Mezi základní faktory, které ovlivňují spánek dětí patří: 

  • prostředí pro spánek
  • spánková rutina
  • genetika
  • zdravotní problémy 

Prostředí, ve kterém děti spí, by mělo být prostorné, čisté, klidné a vyvětrané. V místnosti by také měla být tma a neměla by se tam nacházet televize ani počítač. 

Důležité je také před spánkem zavést tzv. spánkovou rutinu, aby i malé miminko vědělo, že je čas jít spát. Spánková rutina může obsahovat např. koupel, čištění zubů, čtení pohádek, lehké cvičení, zpívání, povídání apod. Spánkovou rutinu je nutné opakovat a dodržovat, dítě bude poté rozhodně lépe usínat. 

Zdravotní problémy mohou ovlivnit nejen spánek dítěte, ale i dospělého. Mezi nejčastější problémy patří rýma, teplota, bolesti břicha, hyperaktivita, deprese nebo úzkost. 

Pro zamezení problémů se spánkem je dobré dávat dítě spát vždy ve stejnou dobu, během dne zařadit odpovídající fyzickou aktivitu, nedávat dítěti k večeři příliš tučná a těžká jídla a omezit používání elektronických zařízení před spaním. 

© 2024 MZ.cz | Nakódoval Leoš Lang