8. dubna 2014 18:08 | Renáta Mikulová pomočování enuréza enuretický alarm děti
Pomočování u dětí je velice choulostivý, ovšem častý problém mnoha rodin. Jemožno se enurézy zbavit? Slyšeli jste o enuretickém alarmu? Pokud ne, rozhodně čtěte dál.
Noční pomočování u dětí, odborně řečeno enuréza, je častým problémem mnoha maminek a rodin. Jde o noční pomočování u dětí ve věku, kdy by již měly umět močení ovládat. Samozřejmě není třeba se děsit, pokud se dítě v předškolním věku jednou pomočí. Pokud se to pravidelně neopakuje, není třeba se strachovat. Dítě na tuto situaci reaguje často velmi emotivně a citlivě, je tedy důležité, aby mu bylo vysvětleno, že se nic neděje, že se to občas prostě stane.
Včasné rozpoznání problému
Pokud ovšem k nočnímu pomočování dochází častěji v předškolním věku, je dobré navštívit lékaře. Včasné řešení tohoto problému je nezbytné, neboť kdyby pomočování přetrvávalo i po nástupu do školy, dítě by mohlo mít po celý zbytek života psychické následky.
Enuréza je diagnostikována u těch dětí, které se pomočily více než dvakrát za posledního půl roku. Někdy se můžeme setkat s diagnózou enurézy v případě, že se dítě pomočuje ještě častěji, přibližně dvakrát do měsíce. Enurézu jako takovou rozdělujeme na denní a noční. Schopnost udržet moč během dne mají děti okolo třetího roku, udržet moč během spánku by měly umět déle, někdy okolo pátého roku života.
Příčinou nočního pomočování, které je v tomto případě o něco závažnější, může být špatný návyk příjmu a výdeje tekutin, což jde v rámci možností upravit pravidelným pitným režimem a omezeným přísunem tekutin před spánkem. Za další příčinu je považována porucha sekrece hormonu, který ovlivňuje produkci moči. Mezi méně časté příčiny patří dědičnost nebo nějaké onemocnění nervového systému či porucha spánku, jakou je třeba náměsíčnost. Patrný vliv na noční pomočování může mít i samotné složení pitného režimu dítěte. U dětí nelze moc předpokládat nadměrné pití kofeinových nápojů, ovšem neblahý vliv mají i silné ovocné džusy nebo kakao.
Mnohokrát tomu jde i předejít
Důsledkem enurézy jsou četné psychické následky. Dítě se velice často cítí méněcenné, má nízké sebevědomí, má sociální handicap a cítí se velice napjatě a nepohodlně. Už jen proto je vhodné vyhledat pomoc lékaře. Nejprve musí lékař vyloučit nějaké závažnější onemocnění, tedy dítě absolvuje několik vyšetření, než je u něho enuréza diagnostikována. Prvním léčebným krokem je úprava pitného režimu dítěte. Je důležité, aby dítě pilo častěji a v menších dávkách a omezilo příjem tekutin ve večerních hodinách.
Dále je třeba nedávat dítěti na noc pleny, neboť pleny problém s pomočováním nevyřeší. Také je možno dítěti podávat medikaci, která snižuje tvorbu moči, ovšem pouze po důkladném zvážení. Také je možné dítěti pořídit tzv. enuretický alarm, který se spustí vždy při začátku močení a dítě je nuceno vstát a dojít si na toaletu. Pokud jsou problémy dítěte s močením způsobeny nějakým traumatem, je na místě psychoterapie. Při dodržování veškerých doporučení lékaře se však dítě zpravidla během několik měsíců enurézy definitivně zbaví.
ZDROJE:
Hartl P. (2004) – Stručný psychologický slovník, Praha. Portál.
Gut, J. (1999). Pomočování u d tí (2. rozš. vyd.). Praha: Galén.
Válková, Z., & Univerzita, K. (1971). Enuresis a jiné poruchy močení (1. vyd.). Praha: Státní pedagogické nakladatelství.
Enuresis nocturna není důvod k panice. (24. srpen 2010). získáno z http://www.klinikazdravi.cz/novinky/operace-a-zakroky/enuresis-nocturna-neni-duvod-k-panice
Velký lékařský slovník – Enuresis nocturna. (n. d.). získáno z: http://lekarske.slovniky.cz/lexikon-pojem/enuresis-nocturna-2