22. ledna 2015 20:17 | Zuzana Janáčková štěstí pozitivní psychologie

Štěstí je jedním z nejčastějších přání. Kdo by taky nechtěl být šťastný? A když známe svůj cíl, stačí se vydat po té správné cestě a nutně k němu musíme dojít. Jak ale sami víme, většinou řešení není tak jednoduché.
Jak zjistit, která cesta ke šťastnějšímu životu je ta správná?
Tak za prvé – samostatně. Každý vidíme štěstí v něčem jiném. Nejsme všichni stejní. Je proto nesmysl věřit v jednu cestu, která učiní všechny šťastné. Metody, které fungují na jednoho, nemusí pomoci druhému. Hledání inspirace u ostatních samozřejmě není na škodu, ale slepé přejímání „zaručených rad ke štěstí“ většinou nikam nevede.
Za druhé, často udílí rady neznalci, kteří zakládají svá tvrzení na vlastní intuici nebo něčem podobném. Jejich rady tedy nevycházejí z odborného zkoumání. Většinou jsou velmi obecné, aby se hodily pro co nejvíce lidí, kteří si rádi koupí jejich knížku nebo zajdou na jejich seminář o štěstí. Kde tedy najdeme opravdové znalce štěstí? Přece v pozitivní psychologii.
Co ví pozitivní psychologie
Tento psychologický obor zahrnuje zkoumání štěstí mezi svá základní výzkumná témata. Během let výzkumů ověřili pozitivní psychologové účinky několika desítek pozitivních intervencí. V sérii článků se zde budu věnovat několika z nich. Dnes se zaměřím na techniku nazývanou Tři dobré věci. Ještě předtím je ale potřeba uvést věci na pravou míru.
Účinky jednotlivých programů samozřejmě nefungují na všechny stejně – liší se podle chápaných příčin neštěstí, osobní síly i životního stylu každého. Stejně tak nelze tato doporučení považovat za jedinou správnou cestu, která nás dovede spolehlivě k většímu štěstí. Spíše se jedná o jakousi kuchařku, která v sobě obsahuje velké množství receptů. Z těchto možností si každý může vybrat podle vlastního uvážení.
Osobně doporučuji zkušební provoz – vybrat si jednu z nabízených možností a po určitou dobu se jí věnovat. Podle vlastního zhodnocení uvidíte, zda jste si vybrali „pravé ořechové“, nebo raději zkusíte něco jiného. Základem je ochota dát pozitivní intervenci šanci.
Tři dobré věci
Poprvé s touto metodou přišli američtí psychologové v roce 2005. Od té doby patří k velmi rozšířeným a často užívaným intervencím. Její obliba spočívá v jednoduchosti a efektivitě. Úkolem je vytváření jakéhosi deníčku, ať už papírového nebo elektronického.
Každý večer před spaním si v duchu zhodnoťte svůj den a zapište si tři věci, které se povedly. Nemusí to být hlavní úkoly v práci, ve škole nebo doma. Stačí maličkosti, které vás ten den potěšili. Překvapivě dobrá káva, příjemné setkání s přáteli, pěkné počasí, doprava bez zácpy, cokoli. U každé z těchto dobrých věcí se zastavte a chvíli se myšlenkami vraťte do dané chvíle. A užijte si ji. Úsměv a příjemný pocit se dostaví vzápětí.
Tento jednoduchý princip s sebou nese hned několik kladných důsledků. Když se naučíte dobré věci ve svém životě vyhledávat, budete si je automaticky i více uvědomovat. I když se objektivně nic nezmění, uvidíte svůj běžný den v lepším světle. Navíc ve dnech „kdy se nic nedaří“ slouží záznamy dobrých věcí jako spolehlivý zdroj lepší nálady.
A ještě něco navíc
Princip tří dobrých věcí neslouží pouze k zaznamenávání každodenních úspěchů a vítězství. Podle svých záznamů rychle zjistíte, které oblasti života vám přinášejí nejvíce radosti. Na tyto situace se zaměřte. Zamyslete se, jakou v nich hrajete roli a co můžete udělat pro to, aby se opakovaly častěji.
Více štěstí
Některé věci si za peníze nekoupíme. Štěstí patří mezi těch pár vyvolených, o kterých se to říká. Není to sice úplně pravda, ale o tom až jindy. Teď se zaměříme na to, jak trochu toho štěstí získat.
Možnosti jsou skoro nekonečné. Každý zná jiný „zaručený recept“ na štěstí. Proto se obracím k pozitivní psychologii, což je věda zabývající se kromě jiného právě štěstím. Nejen, že pozitivní psychologové hledají možnosti, jak štěstí měřit. Oni také hledají cesty, jak své štěstí zvýšit. V minulém článku jsme se s jednou technikou seznámili. Dnes se podíváme na dvě další.
Aktivně-konstruktivní reagování
Jelikož kvalitní mezilidské vztahy tvoří velmi důležitou součást osobního štěstí, chvíli se u nich zastavíme. Tato metoda vychází z lidské moudrosti hovořící o tom, že „sdílená radost je dvojnásobná“. V tomto případě se ale nezaměřujeme na toho, kdo radost sdílí, ale na toho, kdo radost přijímá. Na toho, kdo na radost reaguje, a hlavně na to jak reaguje.
Na chvíli se zamyslete, jak běžně reagujete, když se dozvíte dobré zprávy. Když vám kamarád (rodič, partner) oznámí, že ho v práci povýší. Reagujete vůbec nějak? Nebo jen krátce pogratulujete a měníte téma podle sebe? Nebo kladné zprávy rovnou měníte v negativní (lepší místo znamená víc práce a víc stresu)?
Aktivně-konstruktivní typ reakce je ten, kdy na dobré zprávy odpovídáme pozitivně, se zájmem a entuziasmem. Opravdu prožíváme dobré zprávy a zajímáme se o další detaily. Cílem samozřejmě není nadšení hrát. Důležité je uvědomit si vlastní typickou reakci a postupně ji podle vlastních možností měnit k lepšímu. Krůček po krůčku.
Silné stránky osobnosti
Obecně platí, že je lepší věnovat se tomu, v čem vynikáme, než tomu, v čem jsme průměrní. Tento postřeh našel své uplatnění i při hledání štěstí a spokojenosti. Postup je jednoduchý: odhalit své silné stránky a zaměřit se na jejich rozvíjení.
Zjištění silných stránek
Při hledání našich silných stránek se můžeme vydat několika směry. Například můžeme vyplnit dotazník silných stránek osobnosti (Slezáčková, 2012, s. 97-100). Pokud nemáme knihu po ruce, stačí se na chvíli zamyslet a vrátit se do dětství k činnostem, které nám šly „samy od sebe“. Zavzpomínat, jakou roli jsme hráli v kolektivu – šašek, vrba, vůdce.
Stejně tak se můžeme hlouběji podívat na současnost. Ve kterých věcech jste lepší než ostatní? Co na vás přátelé oceňují? Které činnosti vás nabíjí? Jaké byste si zvolili povolání, kdyby nezáleželo na penězích? Stačí několik upřímných chvil přemýšlení a vzpomínání a odpovědi máme na světě.
Rozvíjení silných stránek
Teď konečně přichází ta zajímavější část – rozvíjení svých silných stránek. Není potřeba sestavit si nabitý denní plán, kdy se budete postupně věnovat všem. Stačí si vybrat dvě, tři vlastnosti, na které se chcete zaměřit.
Pak už jen najít takové činnosti, ve kterých své přednosti uplatníte. A opět stačí drobné změny. Jste zvídaví? Zjistěte si něco o oblasti, o které nic nevíte. Jste odvážní? Zkuste jídlo, které jste nikdy nejedli. Jste aktivní? Nepoužívejte výtah a choďte po schodech. Možností je nekonečně a fantazii se meze nekladou.
Ještě více štěstí
Štěstí na sebe bere nejrůznější podoby. Pro někoho vypadá jako milovaná osoba, pro jiného spíš jako domácí mazlíček nebo oblíbená pizza. Ať už vaše štěstí vypadá jakkoli, hlavní je se k němu dostat. A já znám zkratku.
Ještě než se vydáme na cestu, je potřeba připomenout si základní pravidla pozitivní intervence a uvědomit si, že kus cesty už máme za sebou – už víme, jak fungují tři dobré věci, aktivně-konstruktivní reagování a silné stránky osobnosti. Nyní už jsme připraveni na cestu, takže můžeme vyrazit. Další zastávkou je vychutnávání a hned v závěsu pak laskavost.
Vychutnávání
Kdy jste se naposledy zastavili a užili si obyčejnou všední chvilku? Dávno nebo dokonce nikdy? Tak to je nejvyšší čas to napravit. Protože podle pozitivních psychologů vychutnávání funguje a zvyšuje osobní pocity štěstí. Kouzlo této intervence spočívá v jejím jednoduchém využití. Vychutnávat si totiž můžete skoro cokoli skoro kdekoli.
Pro začátek si vyberte některý ze svých každodenních rituálů. Ranní káva, sprcha na probuzení, cesta do práce nebo třeba nákup potravin jsou ideální. Příště si zkuste tuto chvíli vychutnat. Co to znamená? V podstatě zapojení smyslů a odpojení myšlení. Snažte se všechny své myšlenky soustředit na aktuální vjemy.
Ještě konkrétněji, až si budete ráno dávat kávu, přestaňte myslet na to, jaký budete mít den. Místo toho poslouchejte, jak přeléváte vodu. Rukama prozkoumejte strukturu hrnku. Přičichněte si. Zavřete na chvilku oči a vychutnejte si vaši ranní dávku kofeinu. Pomyslnou třešničkou na dortu je pak sdílení svých zážitků s ostatními. Řekněte svému partnerovi, jak vám zní přelévání vařící vody.
Náhodný čin laskavosti
Jak už název napovídá, další intervence spočívá v pomoci jiné osobě. Základem je vlastní nesobecké rozhodnutí, za kterým se neskrývá osobní zisk – ty případy, kdy za svou pomoc očekáváme odměnu. V ostatních ohledech mohou být naše činy úplně rozdílné. Darování krve, vyvenčení sousedova psa, pomoc staré paní s nákupem, návštěva postarší tety. Možností máme každý den víc než dost. Stačí je jen najít.
Naše pomoc nemusí být nijak velká ani život měnící. Stačí drobnost, která někomu pomůže na pět minut. Chvilka vašeho času, ze které těží obě strany – ten, komu jste pomohli i vy sami. Důležité je svoje laskavosti obměňovat, aby nezapadly prachem stereotypu a nestaly se z nich nutnosti.
Prožívané štěstí se ještě zvyšuje, když těchto laskavých činů vykonáme více za den. Což zřejmě nepřekvapí. Zkuste si představit, jaký ze sebe budete mít pocit, když ukážete směr ztracenému turistovi, pomůžete mamince s kočárkem a podržíte dveře pro starou paní. A to všechno během jediné cesty z práce domů.