2. listopadu 2014 20:10 | Nela Střádalová závislost násilí agrese agresivita
Počítačové hry jsou v současnosti velmi populární. Čím brutálnější a nechutnější, tím často bývají oblíbenější. Jak na nás ale působí? Nezvyšují riziko násilných činů i v reálném životě? Jsou hráči těchto her více agresivní? Měli bychom svým dětem tyto hry zakazovat nebo je alespoň omezovat? Pokusme se tyto otázky nyní zodpovědět.
Agrese a agresivita
Abychom správně porozuměli tématu, je nutné rozlišovat mezi agresí a agresivitou. Zatímco agrese je pouze chování, tedy nějaká reakce člověka, agresivita je již rysem jeho osobnosti. Chová-li se tedy někdo nyní agresivně, ještě to neznamená, že je agresivní. Toto chování může být výjimečné. Souvislostí násilných počítačových her s agresí se psychologie zabývá již delší dobu. Několik experimentů potvrdilo vztah mezi hraním těchto her a následným zvýšením agresivního chování krátce poté. Tento efekt však netrval déle než 10 minut. Zkoumat dlouhodobý dopad násilných počítačových her na agresivní projevy je poměrně náročné, proto zatím na toto téma neexistuje prakticky žádná studie.
Tato problematika zaujala také mne a další dvě studentky psychologie Michaelu Matuškovou a Kristýnu Schinkovou. Rozhodly jsme se uskutečnit výzkum, jehož cílem bylo zjistit, zda mezi hraním násilných počítačových her a agresivitou, tedy vlastností člověka, existuje nějaký vztah. Výzkumu se účastnilo 176 mladých lidí ve věku 20-25let. Jejich úkolem bylo vyplnit online dotazník zaměřený na agresivitu a další otázky týkající se her. Následně jsme porovnávaly míru agresivity naměřenou dotazníkem mezi hráči násilných, hráči nenásilných her a lidmi, kteří hry nehrají vůbec. Náš výzkum ukázal, že u hráčů násilných her se mnohem častěji objevuje přinejmenším tzv. spontánní agresivita. Ta nám říká, že tito lidé se mohou hůře ovládat a snáze připouštějí své slabosti či afekty k agresi.
Počkat s hrou až bude dítě starší?
Děti se učí pracovat s počítačem velmi rychle. Už ve velmi nízkém věku umí základní operace a dostávají se k prvním hrám. Na rodiče pak padá zodpovědnost rozhodnout, jakou hru dítě hrát smí a jaká je pro něj ještě nevhodná. Podle čeho se řídit? Pokud vám toto zhodnocení dělá problém a rádi byste se o něco opřeli, jistě vám pomůže tzv. pegi rating. Pegi rating je hodnocení, určující pro jaký věk je hra vhodná. Najdete ho v podobě nálepky s číslem na obalu počítačové hry. Můžete také navštívit stránku http://www.pegi.info/cs/ a v sekci „Hledání her“ příslušnou hru najít.
Zaměříme-li se obecně na vhodný věk pro hraní PC her, v našem výzkumu jsme narazily na určité tendence. Lidé, kteří v současnosti stále hrají, začínali s hraním videoher nejčastěji již na prvním stupni ZŠ. Naproti tomu lidé, kteří již v současnosti hry nehrají, je hráli až na druhém stupni, případně na střední škole. Zdá se tedy, že čím dříve s hraním začneme, tím déle nám tato záliba vydrží. Zde by však bylo vhodné provést další výzkumy.
Otázka násilných počítačových her a agresivního chování však také není stále dořešena. Někteří výzkumníci tvrdí, že to není násilný obsah, jenž nás podněcuje k agresi, ale soutěživá povaha těchto her. Bohužel neexistuje moc her, kde lze tyto dva aspekty oddělit, a tak se můžeme zatím jen dohadovat. Jak se tedy jako rodič k násilným hrám stavět? Myslím si, že není vhodné dětem hry zakazovat. Měli bychom však být pozorní, sledovat jaký typ her dítě preferuje a zda spolu s nimi dochází i ke změnám chování. Dítě by mělo vědět, že svět není jen plný násilí a také že nemusíme být nutně vždy první a nejlepší. Měli bychom posilovat i lásku, spolupráci a podporu.
ZDROJE:
Matušková, M., Schinková, K., Střádalová, N. (2014). Působení násilných počítačových her na míru agresivity hráče. Praha: FFUK
PEGI Pan European Game Information. Retrieved from: http://www.pegi.info/cs/
Výrost, J., Slaměník, I. (2008). Sociální psychologie. Praha: Grada
Radek Zadek / 16. března 2015 09:52
Informacni kvalita clanku – 0 / Clanek citujici jednu obecnou publikaci sociologie, webovou stranku indexu her v navaznosti na veku a jeden „clanek“ autorky tohoto clanku…… Proc tedy psat takovyto clanek, kdyz o tematu nic nevite a ani nemate vuli, chut, nebo cas si nejdrive o problematice neco zjistit? Autorce vrele doporucuji shlednout toto video (Na Stojaka – Nebrensky) https://www.youtube.com/watch?v=ivdbV25c13o Obzvlast doporucuji autorce clanku vzit si ponauceni ze zaveru skece.