Migréna: Bolest hlavy, která zažene do kouta

5. června 2014 18:38 | Jana Nevoránková bolest hlava migréna analgetika

Migrenózní záchvaty zakouší na vlastní kůži každý rok přes milion občanů České republiky. Ženy jsou postiženy více než muži, ve věku 30-49 let je mezi nimi až 17% migreniček. Jaké jsou možnosti léčby ? A co pro prevenci mohou udělat sami migrenici ?

Rozvoj migrenózního záchvatu připomíná domino. Na začátku stojí spouštěč a výsledkem je změněný průtok krve mozkovými cévami. To se projeví jako překrvení části mozku. Rozvíjí se otok, mozkovým buňkám klesá přívod kyslíku. Všechno dohromady vede k typickým projevům migrény.

Spouštěče migrenózních záchvatů

Dědičnost daná změnami ve struktuře mozku, hraje v rozvoji migrény důležitou roli. Zvlášť když jsme přímo obklopeni spouštěči záchvatů. Alkohol, kouření, káva, glutamát, čokoláda, aromatické sýry, stres, nespavost, práce na počítači, hormonální antikoncepce, ty všechny mohou být první kostičkou do pomysleného domina. Stejně jako hormonální změny v pubertě, těhotenství a menopauze. Není vzácností, že se v těchto obdobích migréna projeví poprvé.

Jak vypadá migréna ?

Aura je často uváděna jako symbol začínající migrény, i když se vyskytuje “jen” u 18% nemocných. Barevné záblesky, výpadky vidění, ale i brnění končetin, křeče, částečné obrny, poruchy mluvení, tak může aura vypadat. Typickými příznaky migrénózního záchvatu je krutá pulzující bolest hlavy, nesnášenlivost světla a hluku, nevolnost, průjem, zvracení, pocení, závratě. Záchvaty trvají několik hodin a opakují se průměrně 1-6x měsíčně. 60% nemocných uvádí, že před propuknutím migrény zažívá tzv. prodromální příznaky – podrážděnost, neklid, průjem,větší chuť na některá jídla, pocit ztuhlého krku – které upozorňují na přicházející záchvat.

Jak předcházet a léčit migrénu?

Základním kamenem prevence a léčby migrény je úprava životního stylu, dostatek spánku a eliminace všech spouštěčů, hlavně kouření a stresu. Pomoci může psychoterapie, relaxační techniky, fyzioterapie či akupunktura.

Typickými příznaky migrénózního záchvatu je krutá pulzující bolest hlavy, nesnášenlivost světla a hluku, nevolnost, průjem, zvracení, pocení, závratě.

Léky v prevenci migrény

V předcházení migrenózním záchvatům se osvědčil hořčík (magnézium) a léky užívané také k terapii epilepsie, tzv. antiepileptika (vaplroát a topiramát).

Léky v terapii migrény

V léčbě lehké migrény jsou účinné léky proti bolesti (tzv. analgetika), jako je paracetamol, ibuprofen, indometacin či diklofenak. V těžších případech se přistupuje k jejich injekčnímu nebo infuznímu podání. K léčbě těžkých migrén jsou k dispozici specifické léky (tzv. antimigrenika). Jsou účinnější než běžná analgetika, ale mají také vyšší riziko nežádoucích účinků, a proto je jejich podání vyhrazeno pro těžší případy.

Jak se žije s migrénou

Migrénu mám od 12ti let. Záchvaty mívám přibližně jednou za půl roku, téměř pokaždé ve zkouškovém období. Začátek je vždy podobný, cítím mravenčení v pravé ruce a noze, několik záblesků před očima a silnou bolest hlavy. Je mi na zvracení, všechny zvuky mi připadají příliš hlasité, nesnesu výrazné pachy – třeba z kuchyně nebo parfémy. Nejvíce mi pomáhá úplné ticho, tma, klid.” (Blanka, 23let)

První záchvat migrény se u mě objevil v 8. týdnu prvního těhotenství. Měla jsem silné ranní nevolnosti, ke kterým se přidala migréna. Záchvaty jsem měla skoro 2 za měsíc, vždy se zvracením. Snažila jsem se neužívat léky. Naštěstí kolem 25.týdne záchvaty přestaly, teď je mívám jednou za 2-3 měsíce. Vždy mě vyřadí z provozu, musím odejít domů z práce a lehnout si. Užívám triptany (antimigrenika,pozn.red.), po kterých se bolesti mírní.” (Dana, 30let)

Mezi slavné osoby trpící migrénou patřili: Napoleon Bonaparte, Vincent van Gogh, Elvis Presley, Friedrich Nitzsche, Immanuel Kant, Fréderic Chopin, Charles Darwin, Alfred Nobel, Sigmund Freud… a Vy? Patříte mezi osoby trpící migrénou? Podělte se s dalšími čtenáři o Vaše cenné zkušenosti v diskusi pod článkem.

© 2023 Vozo.cz | Nakódoval Leoš Lang