Ginko Biloba – náš všestranný pomocník

20. května 2014 00:00 | Jana Nevoránková Alzheimerova choroba demence kognitiva paměť

Víte, že přípravky s extrakty z jinanu dvoulaločného (Gingko biloba) patří k nejprodávanějším rostlinným doplňkům stravy na světě? Jinan dvoulaločný si své zasloužilé místo v lékařství hájí již tisíce let a mohlo by se zdát, že nás nemůže už ničím překvapit.

Ať už patříte mezi zastánce doplňků stravy nebo kritiky tohoto způsobu posilování zdraví, možná jste zaznamenali, že si ve vašem okolí někdo stěžuje na studené ruce a nohy, horší paměť nebo únavnost. Často se doporučuje na řešení výše zmíněných problémů výtažky ze stromu Ginko Biloba (jinan dvoulaločný), jsou tyto dopňky stravy opravdu účinné?

Kořeny síly Ginko Biloba

Historie Ginko Biloba je mnohem starší než farmaceutické laboratoře. Současné stromy patří do rodiny, která obývá naši planetu již miliony let. Čínské lékařství využívá jinan dvoulaločný po několik tisíciletí. Není tedy překvapující, že se o něj začala zajímat i moderní medicína. Ginko Biloba se dostal do popředí zájmu vědců pro možné pozitivní ovlivnění nemocí jako jsou Alzheimerova demence, roztroušená skleróza, vysoký krevní tlak, poruchy erekce a oběhu krve, závratě, ušní šelesty nebo poruchy zraku způsobené stárnutím. Kritický pohled byl na místě, protože pozorované účinky se u různých chorob a pacientů lišily. V současné době je horkým tématem vliv Ginko Biloba na duševní výkonnost mladých i starých lidí, tzv. kognitivní funkce mozku, tedy paměť, schopnost učení, soustředěnost a bdělost.

Jak působí Ginko Biloba ?

Účinné substance v listech jinanu představují flavonoidy, terpenoidy, ginkgolidy a bilobadin. Flavonoidy a terpenoidy – obsažené také např. v citrusech, eukalyptu, čaji – jsou ceněné pro své vlivy na imunitní systém. Substancemi jedinečnými pro Ginko Biloba jsou právě gingkolidy a bilobadin zasahující do mnoha procesů probíhajících v organismu, např. ovlivňují produkci látky acetylcholinu, který se významně podílí právě na kognitivních funkcích mozku.

Ginko Biloba je vyhledáván především pro svůj účinek na rozšiřování tepen (vasodilatace). Dále podporuje napětí žilní stěny, zlepšuje průtokové vlastnosti krve, snižuje shlukování krevních destiček a jako antioxidant vychytává volné radikály. Těmito mechanismy působí na “studené ruce a nohy” (nedostatečné prokrvení končetin), ušní šelesty, závratě, křečové žíly a další stavy způsobené poruchami prokrvení.

Jak rychlý účinek by měl kupující od Ginko biloba očekávat ? Bleskové vyřešení problému nebo postupné zlepšování ? Druhá alternativa je správně. Účinnost Ginko biloba byla zaznamenána při jeho dlouhodobém a pravidelném používání.

Co přineslo vědecké zkoumání

Úspěch doplňků stravy nebo léků je ve studiích měřen podrobnými testy. Také Ginko Biloba prošel těmito výpočty, které si kladly za úkol statisticky určit jeho účinnost. Výsledky se pohybovaly na hranici mezi neúčinností a účinností. Řeč čísel je nemilosrdná, avšak komplexní procesy probíhající v lidském organismu nelze vždy vměstnat a přesně vyjádřit matematickým jazykem. Přípravky obsahující Ginko Biloba patří nejen mezi doplňky stravy, ale jsou také předepisovány jako tzv. psychoanaleptika, pro pacienty s poruchou duševní výkonnosti, nedostatečným prokrvením mozku, končetin, ucha a oka (vedoucí k poruchám sluchu a zraku).

Užívání Ginko biloba je bezpečné. Ve vyjímečných případech se mohou objevit bolesti břicha, zácpa či alergická vyrážka. Pozor je třeba dávat na změněnou shlukovací schopnost krevních destiček. Lékař musí být informován, že pacient užívá Ginko biloba, ať dlouhodobě nebo krátkodobě, a to zvláště pokud současně dostává léky snižující srážení krve nebo se chystá podstoupit operaci.

A na čí stranu se přikloníte Vy ?

Jinan dvoulaločný má dlouhou historii sahající od tradičního čínského lékařství po moderní medicínu. Jeho antioxidační účinky a vliv na cévy ocení starší i mladší generace. Vždy je vhodné poradit se s lékárníkem nebo lékařem o správném dávkování, které je hlavním předpokladem k bezpečnému a účinnému užívání. G.biloba má své zastánce a odpůrce.

Na kterou stranu se přikloníte Vy? Podělte se o Vaše zkušenosti v naší diskuzi.

ZDROJE:

Slíva,J.,Minárik,J.(2009) Doplňky stravy.Praha: Triton.

Laws KR, Sweetnam H, Kondel TK. Is Ginkgo biloba a cognitive enhancer in healthy individuals? A meta-analysis. Hum Psychopharmacol. 2012 Nov;27(6):527-33.

Publikováno
V rubrikách Magazín