Pes, nebo kočka – antrozoologie v praxi

Lidi lze podle této vědní disciplíny rozdělit na dva druhy. Na ty, kteří mají rádi psy, a na ty, kterým jsou bližší kočky. Jak jsou charakterizované tyto skupiny?

Řeč je o poměrně mladém oboru animal studies, nebo-li antrozoologii. Jde o relativně nový, ale dynamicky se rozvíjející obore v rámci společenských věd, který se zabývá různorodými vztahy mezi lidmi a ostatními zvířaty. Zájemci jej mohou studovat například na katedře sociologie filosofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Pejskaři prý bývají vstřícnější, družní a aktivnější a velmi rádi dodržují pravidla. Milovníci koček zase vynikají svou citlivostí, samostatností, kreativitou, nezávislostí a patří mezi introverty.

Podle některých průzkumů mají dokonce kočičí lidé o něco vyšší IQ než psí chovatelé. Tyto výsledky jsou sice více než zajímavé, nicméně ve svém důsledku mohou oba tábory nadobro rozdělit a vyvolat tak nesčetné množství konfliktů.

Při jiných výzkumech těchto osobnostní typů bylo naopak zjištěno, že jsou si povahou i způsobem myšlení naopak velmi podobní, ač společností koluje několik mýtů o jejich rozdílnosti.

Výhoda domácích mazlíčků doma

Domácí zvířata jsou součástí života již po staletí. Přinášejí nám útěchu, společnost a bezpodmínečnou lásku. Mít doma domácího mazlíčka může přinést i řadu zdravotních výhod.

Jedním z nejrozšířenějších přínosů toho, že má člověk doma domácího mazlíčka, je zlepšení duševního zdraví. Studie prokázaly, že majitelé domácích mazlíčků zažívají nižší míru stresu, úzkosti a deprese.

Domácí zvířata poskytují emocionální podporu a mohou pomoci snížit pocity osamělosti a izolace. Dávají také životu strukturu a poskytují prostor pro fyzickou aktivitu, což může přispět ke zlepšení celkové pohody.

Domácí zvířata mohou být také prospěšná pro kardiovaskulární zdraví. Studie zjistily, že majitelé domácích zvířat mají nižší krevní tlak a hladinu cholesterolu. To je pravděpodobně způsobeno tím, že domácí zvířata povzbuzují k větší aktivitě. Vzít domácího mazlíčka na procházku nebo si s ním hrát na zahradě může být skvělou formou pohybu.

Mít doma domácího mazlíčka může pomoci snížit výskyt alergií a příznaků astmatu u dětí. Studie zjistily, že u dětí, které vyrůstají s domácími zvířaty, je menší pravděpodobnost vzniku alergií nebo astmatu. Je to proto, že vystavení zvířecím chlupům a srsti může pomoci posílit imunitní systém.

A konečně, domácí zvířata mohou být skvělým prostředkem pro sociální interakci. Mít domácího mazlíčka může být prolomením ledů při setkávání s novými lidmi. Jsou také skvělým začátkem konverzace a mohou nám dokonce pomoci navázat přátelství.

Závěrem lze říci, že mít doma domácího mazlíčka přináší mnoho výhod. Poskytují společnost, emocionální podporu a zlepšují duševní zdraví. Mohou také zmírnit alergie a příznaky astmatu u dětí, pomáhají být aktivnější a dokonce usnadňují socializaci. Celkově lze říci, že mít doma domácího mazlíčka je výhodné pro všechny.

Historie psích a kočičích společníků

V českých domácnostech žije téměř milion psů a stejný počet koček. Oba druhy jsou tedy evidentně ve stejné míře nejlepším přítelem člověka.

Oblíbenost psa lze historicky vysvětlit tak, že byl dříve chován hlavně za účelem lovu. České země tak hrdě patřily k hlavním loveckým revírem. Jejich chov se pak rozšířil i mezi městské obyvatelstvo. Za první republiky doprovod psa dokonce patříval k tamnímu bontonu.

Psi jsou také velmi oblíbenými postavami českých knížek a večerníčků, ať už je to Čapkova Dášenka či Maxipes Fík.

Kočky se sem dostaly hlavně jako pomocnice lidí v boji proti hlodavcům. Cesta k soužití koček s lidmi ovšem nebyla snadná. Byla potřísněna velkou stigmatizací a veřejným upalováním, nejen v rámci čarodějnických procesů.

Díky přítulnosti a čistotnosti si však kočky brzy vybudovaly své místo v lidských srdcích a staly se druhým nejoblíbenějším domácím mazlíčkem. Lidé si je pořizují hlavně díky vzájemné emocionální výměně a možnosti dávat i dostávat lásku.

Zvíře jako terapie

Určitě nelze pochybovat o tom, že psi dokáží člověku zlepšit náladu a zbavit se stresu. Proto je v mnoha českých nemocnicích využívaná takzvaná canisterapie, která nemocným lidem zprostředkuje kontakt se psem.

Podobně jsou v menší míře využívány i kočky. Například v brněnské dětské nemocnici. Psi a kočky nám přináší trošku odlišnou formu vztahu, a proto lze vybrat danému pacientovi zvíře, které bude to pravé.

Například pro člověka s depresí bude lepší upřímná radost ze života a očividná láska, kterou projevuje pes, zatímco jedinci se stresovou poruchou bude příjemnější klidná povaha a uklidňující kočičí předení. Samozřejmě vždy také záleží na daném plemenu a povaze konkrétního zvířete.

Protože dochází k již zmíněné emocionální výměně, změnit náladu zvíře s velkou jistotou může. Například dítě, které je bojácné v kolektivu si díky domácímu mazlíčkovi, může získat sebevědomí, opuštěný člověk přestane trpět osamělostí a workoholik se snáze naučí relaxovat.

© 2024 MZ.cz | Nakódoval Leoš Lang